WYROK ŁĄCZNY

W praktyce zdarzają się z sytuacje, w której ta sama osoba popełnia kilka przestępstw. Za każdy z tych czynów Sąd wymierza kary jednostkowe. Jeżeli poszczególne kary jednostkowe spełniają wymagania, o których mowa w poniżej przedstawionym artykule, Sąd w takiej sytuacji orzeka tzw. wyrok łączny, karę łączną.

Kara łączna w żadnym wypadku nie prowadzi do mechanicznego połączenia kar jednostkowych (ich swoistego zsumowania), lecz jest instytucją służącą do przekształcenia orzeczonych kar jednostkowych (zdarzyć się może, że wielu kar z licznych wyroków) w jedną spójną i przejrzystą całość.

 

KARA ŁĄCZNA

Przewidziana w Kodeksie karnym instytucja kary łącznej opisana w art. 85 i nast. Kodeksu Karnego ma na celu wydanie przez Sąd jednego wyroku, w którym zostają połączone wcześniej orzeczone wyroki innych Sądów i na ich podstawie skazanemu zostaje wymierzona kara łączna.

 

WYROK ŁĄCZNY - KARA ŁĄCZNA PO 2020 ROKU

Inaczej w porównaniu do regulacji sprzed nowelizacji przepisów o wyroku łącznym w 2020r. ustawodawca uregulował kwestie kluczowe dla tego rodzaju przepisów.

Żeby wyjaśnić zamieszanie powstałe w wyniku licznych zmian przepisów ostatnich lat wypada wskazać, że w ostatnich nowelizacjach, wyróżnić należy trzy okresy:

  • Przepisy o wyroku łącznym do 30.06.2015 r
  • Przepisy o wyroku łącznym od 1.07.2015 r. do 23.06.2020 r.
  • Przepisy o wyroku łącznym od 24.06.2020 r (omawiana w niniejszym blogu nowelizacja 2020r)

Na gruncie bowiem ustawy zmieniono brzmienie art. 85 kk na brzmienie odpowiadające treści art. 85 k.k. jeszcze sprzed 1.07.2015 r.

Zgodnie zatem z obecnym art. 85 k.k., jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa. W związku z tym w zakresie dopuszczalności łączenia kar zastosowanie znajdą poglądy doktryny i orzecznictwa wyrażane na gruncie art. 85 k.k. jeszcze sprzed 1.07.2015 r. (zmianami nowelizacjami w 2020r. powrócono do przepisów dawniej obowiązujących).

Ponadto w art. 86 kk wyeliminowano możliwość orzeczenia kary łącznej z zastosowaniem zasady pełnej absorpcji, ponieważ przepis ten przewiduje, że karę łączną wymierza się w granicach powyżej najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy.

 

ZASADA PEŁNEJ ABSORPCJI KARY ŁĄCZNEJ

System absorpcji kar, polega na przyjęciu w pewnym uogólnieniu i uproszczeniu, że najsurowsza kara wymierzona wyrokiem jednostkowym za pozostające w zbiegu realnym przestępstwa pochłania kary łagodniejsze, co sprawia, iż tylko ta kara podlega wykonaniu (kara najsurowsza pochłania kary orzeczone w innych wyrokach jednostkowych, w wymiarze kar niższych).

 

ZASADA KUMULACJI KARY ŁĄCZNEJ

System kumulacji kar, polegający na zsumowaniu wszystkich wymierzonych kar jednostkowych, a następnie wykonaniu jednej skumulowanej kary (najmniej korzystne rozwiązanie z pkt widzenia osoby skazanej).

 

ZASADA ASPERACJI KARY ŁĄCZNEJ

System asperacji, polega na przyjęciu za podstawę, najsurowszej kary orzeczonej za pozostające w zbiegu przestępstwa jednostkowe, podlegającej odpowiedniemu obostrzeniu w sposób przewidziany w ustawie karnej, tak obostrzona kara zastępuje wszystkie orzeczone kary i tylko ona podlega wykonaniu (oznacza to tyle, że kara łączna orzekana jest powyżej najsurowszej z kar jednostkowych podlegających łączeniu, co w praktyce pozwala osobie skazanej w dalszym ciągu znacząco redukować okres wykonywania kary w zakładzie karnym).

 

Przykład obrazowy, w odniesieniu do kary pozbawienia wolności:

Zasada absorpcji:  

skazania jednostkowe 2 lata, 3 lata = kara łączna 3 lata

Zasada kumulacji:  

skazania jednostkowe 2 lata, 3 lata = kara łączna 5 lat

Zasada asperacji (aktualnie dopuszczalna art. 86 KK):        

skazania jednostkowe 2 lata, 3 lata = kara łączna powyżej 3 lat (przykładowo 3 lata 1 mies.)

To na której powyżej wskazanej zasadzie w większym stopniu Sąd oprze swoje wyrokowanie, zależy od kilku przesłanek. Sąd wydając wyrok łączny, uwzględnia chociażby dane dotyczące odbywanej kary lub kar (zachowanie skazanego w zakładzie karnym, sposób odbywania kary, wnioski nagrodowe i ich ilość), bierze się pod uwagę treść opinii środowiskowej (pozytywna prognoza kryminologiczna jest niewątpliwie dużym atutem dla skazanego), aktualne informacje rodzinne (pozostawanie głową rodziny przed skazaniem, konieczność opieki nad starszymi członkami rodziny), majątkowe (bycie jedynym żywicielem rodziny przed skazaniem, osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego), zdrowotne (konieczność pozostawania w procesie leczenia itp.).

 

Ważne!!! Od wyroku łącznego przysługuje złożenie apelacji.

Ważne!!! Instytucja wyroku łącznego, kary łącznej, nie musi oznaczać automatycznie premii dla skazanego dopuszczającego się wielu przestępstw – w aktualnym stanie przepisów nie stosuje się zasady pełnej absorpcji.

Ważne!!! Sąd orzekając wyrok łączny, karę łączną może połączyć zarówno kary bezwzględnego pozbawienia wolności, jak i kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania, kary ograniczenia wolności oraz kary grzywny.

Ważne!!! Dobry adwokat od spraw karnych pomoże właściwie policzyć wyroki, kary podlegające łączeniu, nadto stosując trafną argumentację w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy (często z okresu już po wydaniu poszczególnych wyroków) znacząco zwiększy szanse na uzyskanie korzystnego wyroku łącznego.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Wrocław

Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00