NADZWYCZAJNE ZŁAGODZENIE KARY – ADWOKAT WROCŁAW
Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary została przewidziana w Kodeksie karnym, zaś jej zastosowanie polega na wymierzeniu przez Sąd kary poniżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia albo kary łagodniejszego rodzaju.
Nadzwyczajne złagodzenie kary nie jest możliwe w każdej sytuacji. Sąd nie może zastosować tej instytucji wobec każdego oskarżonego – szczegółowa regulacja w tym zakresie znajduje się w art. 60 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w sytuacjach, które przewidziane zostały w ustawie (art.60 k.k. stanowi instytucję nadzwyczajnego złagodzenia kary, przy czym nie jest wyłączną regulacją tej materii zawartą w kodeksie karnym) oraz w stosunku do osób młodocianych - w takim przypadku sięgnięcie po tę instytucję powinno być usprawiedliwione względami wychowawczymi wobec sprawcy młodocianego.
KIEDY SĄD MOŻE STOSOWAĆ NADZWYCZAJNE ZŁAGODZENIE KARY?
Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Te mają miejsce wówczas, gdy nawet najniższa kara przewidziana za konkretne przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa. W szczególności, zgodnie z Kodeksem karnym, nadzwyczajne złagodzenie kary stosuje się wówczas, gdy:
- jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody,
- ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie,
- jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.
Zwrot zastosowany w przepisie w art. 60 § 2 KK „w szczególności” oznacza, że sąd może przyjąć jako podstawę inne okoliczności niż wymienione powyżej, jeśli Sąd dojdzie do przekonania, że kara przewidziana za konkretne przestępstwo, popełnione w konkretnych okolicznościach byłaby niewspółmiernie surowa.
Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary może być zastosowana również na wniosek prokuratora. W takiej sytuacji możliwe jest nawet jej warunkowe zawieszenie w stosunku do sprawcy przestępstwa, który niezależnie od złożonych wyjaśnień w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania przestępstwo zagrożone karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.
ART. 60 § 3 KK - MAŁY ŚWIADEK KORONNY
Art. 60 § 3 Kodeksu Karnego – tzw. sześćdziesiątka (60 tka) lub mały świadek koronny przewiduje możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec sprawców, którzy współdziałali w popełnieniu przestępstwa z co najmniej dwiema osobami, ujawnili już w fazie postępowania przygotowawczego wymagane prawem informacje, podali wszystkie istotne okoliczności popełnienia przestępstwa, tzn. nie tylko okoliczności składające się na jego ustawowe znamiona ale również dotyczące np. sposobu działania, wielkości wyrządzonej szkody i uzyskanych korzyści, opisali wyczerpująco swoją rolę i udział w tym przestępstwie, a także wszystkich pozostałych współdziałających, ponadto przekazali wiadomości dotychczas nieznane organowi powołanemu do ścigania przestępstw, nie ukrywali informacji mających znaczenie dla danej sprawy ale od razu podali wszystkie informacje ( nadto informacje muszą w rozumieniu omawianego przepisu być ,,istotne’’).
Nadzwyczajne złagodzenie kary w tym trybie ma charakter obligatoryjny tzn. Sąd ma obowiązek go zastosować, świadczy o tym zapis pierwszego zdania omawianego przepisu ,, Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary…’’ , chodzi bowiem o cel główny tego przepisu jakim jest przełamanie solidarności pomiędzy przestępcami i skłonienie przestępcy do wyjawiania okoliczności służących skazaniu pozostałych współsprawców.
Ważne!!! Sprawca, który ujawnił istotne okoliczności popełnienia przestępstwa, lecz zataił jednak wobec organu powołanego do ścigania przestępstw okoliczności, dotyczące współdziałania z innymi sprawcami w popełnieniu przestępstwa, demaskujące mechanizm funkcjonowania grupy przestępczej, nie korzysta z obligatoryjnego nadzwyczajnego złagodzenia kary na podstawie wyżej omówionego art. 60 § 3 k.k.
Ważne!!! Teoretycznie można nadzwyczajnie złagodzić karę w stosunku do każdego rodzaju sprawcy, w tym także młodocianego czy wielokrotnego.
Ważne!!! Instytucja nadzwyczajnego złagodzenia kary stanowi instrument zapewniający niezbędną elastyczność oraz racjonalność. Nadzwyczajne złagodzenie kary ma służyć właściwej indywidualizacji kary w konkretnych sytuacjach, kiedy to orzeczeniu sankcji kryminalnej w zwykłym wymiarze przewidzianym przepisami sprzeciwiają się nadzwyczajne okoliczności dotyczące m.in. zdarzenia przestępnego lub okoliczności lezące po stronie samego sprawcy np. sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności popełnienia przestępstwa.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Wrocław
Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ