Kradzież z włamaniem polega na pokonaniu zabezpieczenia i zabraniu rzeczy ruchomej w celu jej przywłaszczenia. Co ważne włamaniem jest nie tylko pokonanie materialnego zabezpieczenia, ale również niematerialnego np. złamanie kodu zabezpieczenia.
Kancelaria prawna Wrocław - wyjaśnienie
Sprawca odpowiada za przestępstwo kradzieży z włamaniem niezależnie od tego jakiej wartości były skradzione rzeczy.
Zgodnie z art. 279 § 1 Kodeksu karnego, kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Jeżeli kradzież z włamaniem popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Komentowany przepis stanowi tzw. typ kwalifikowany wszystkich typów kradzieży, które zostały określone w art. 278 kk. Odróżnienie pomiędzy tymi dwoma formami tj. przestępstwo kradzieży klasycznej a przestępstwo kradzieży z włamaniem polega na odmiennym sposobie działania sprawcy, czyli właśnie poprzez - włamanie.
WŁAMANIE
Według orzecznictwa sądów powszechnych jako kradzież z włamaniem traktuje się:
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 20 stycznia 2017 r. II AKa 356/16
,,Włamanie jako sposób działania sprawcy kwalifikowanego typu kradzieży określonej w art. 279 k.k. nie polega wyłącznie na przeniknięciu sprawcy do wnętrza zamkniętego pomieszczenia na skutek przełamania jego zabezpieczeń, lecz może polegać na przełamaniu zabezpieczeń zamykających dostęp do mienia i jednoznacznie manifestujących wolę właściciela (użytkownika) mienia niedopuszczenia do niego niepowołanych osób.’’
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2018 r. II AKa 97/18
,,Zachowanie polegające na przełamaniu zabezpieczeń na elektronicznych urządzeniach bankowych i dokonanie dzięki nim zaboru pieniędzy stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem.’’
Wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 21 lipca 2017 r. V K 217/15
,,Oskarżona, nie będąc do tego upoważniona, weszła w posiadanie narzędzi autoryzacyjnych do konta bankowego pokrzywdzonego, a następnie po zalogowaniu się do niego dokonała operacji na tymże koncie bankowym bez upoważnienia pokrzywdzonego w postaci przelewów bankowych, co stanowi dokonanie nowych zapisów informatycznych. Czyn zarzucony oskarżonej wypełnia znamiona przestępstwa kradzieży z włamaniem opisanego w art. 279 § 1 k.k. oraz przestępstwa oszustwa komputerowego opisanego w art. 287 § 1 k.k.’’
Włamanie polega więc na pokonaniu zabezpieczenia lub zabezpieczeń chroniących dostępu do własności innej osoby. Mogą to być określone przedmioty, które po włamaniu chce ukraść sprawca, ale również jako kradzież z włamaniem traktuje się przełamanie zabezpieczeń, np. elektronicznych podczas kradzieży przy użyciu karty bankomatowej. Samo włamanie jest to nic innego jak tzw. czynność wykonawcza przed właściwą kradzieżą. Przełamanie zabezpieczeń może być zarówno fizyczne, ale również o czym mowa powyżej np. cyfrowe. Włamaniem może być również przełamanie kodów zabezpieczających program komputerowy przed jego nielegalnym uzyskaniem.
Akt włamania musi poprzedzać akt zaboru. Włamanie to jedynie sposób działania i środek do celu umożliwiający dostęp do przedmiotów będących celem złodzieja włamywacza.
Do kradzieży z włamaniem zalicza się również czyn polegający na dokonaniu przez sprawcę zaboru w celu przywłaszczenia mienia z pomieszczenia po uprzednim sforsowaniu uszkodzonej już wcześniej niekoniecznie przez sprawcę przeszkody, lecz nie w takim stopniu, by umożliwiała ona bezpośredni, swobodny dostęp do znajdującego się w tym pomieszczeniu mienia, np. brama wjazdowa była uszkodzona, wygięta ale nie umożliwiało to bezpośredniego wejścia na teren.
CO GROZI ZA KRADZIEŻ Z WŁAMANIEM?
Kradzież z włamaniem jest zagrożona karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10. W sytuacji gdy zachowanie sprawcy zostanie zakwalifikowane przez Sąd za przypadek tzw. mniejszej wagi, kara pozbawienia wolności może wynieść od 3 miesięcy do 5 lat.
USIŁOWANIE KRADZIEŻY Z WŁAMANIEM
Aby można było mówić o usiłowaniu kradzieży z włamaniem, musi zaistnieć zamiar dokonania takiego przestępstwa po stronie sprawcy – kwestia wykazania, że sprawca działał w zamiarze popełnienia przestępstwa do którego realizacji w pełni nie doszło spoczywa na organach procesowych.
Natomiast w wypadku usiłowania kradzieży z włamaniem, przedmiot czynności wykonawczej nie musi być precyzyjnie określony, zatem w opisie czynu sąd orzekający nie musi dokładnie wskazywać, co konkretnie sprawca chciał ukraść.
Usiłowanie kradzieży z włamaniem jest karane w granicach zagrożenia przewidzianego dla przestępstwa kradzieży z włamaniem jak za dokonanie z tym, że możliwe jest złagodzenie wymiaru kary bądź nawet odstąpienie od jej wymierzenia w przypadku usiłowania tzw. nieudolnego, czyli wówczas, gdy sprawca nie jest świadomy, że dokonanie czynu zabronionego jest obiektywnie niemożliwe.
Podsumowanie - prawnik Wrocław
Bardzo ważne jest to, że posłużenie się przez osobę nieuprawnioną skradzioną kartą bankomatową wraz z kodem (kluczem elektronicznym) w celu pobrania wbrew woli właściciela karty pieniędzy z bankomatu wyczerpuje znamiona kradzieży z włamaniem z art. 279 kk. Również posłużenie się skradzioną kartą bankomatową i dokonanie nią płatności w transakcji zbliżeniowej należy kwalifikować jako kradzież z włamaniem.
W razie potrzeby pomocy prawnika od spraw karnych we Wrocławiu zapraszam do kontaktu!
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Wrocław
Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ