Dozór elektroniczny to NIEIZOLACYJNY system wykonywania orzeczonej kary pozbawienia wolności. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, iż omawiane rozwiązanie ma na celu kontrolę realizacji przez osobę skazaną, obowiązków nałożonych przez sąd przy użyciu środków technicznych.

Dozór elektroniczny pozwala osobie skazanej na odbycie kary w warunkach wolnościowych, w miejscu jej zamieszkania.

Nieocenioną zaletą tego rozwiązania jest możliwość odbycia kary pozbawienia wolności przez osobę skazaną, poza zakładem karnym.

 

KORZYŚCI DLA SKAZANEGO

Jednym z czołowych założeń odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego jest oparcie dania skazanemu tej wyjątkowej szansy, w zamian za kształtowanie w skazanym poczucia odpowiedzialności i przy założeniu, że skazany będzie ściśle przestrzegał zaleceń orzeczonych przez sąd.  W trakcie realizacji odbywania kary w systemie omawianego dozoru, skazany powinien być wyjątkowo zdyscyplinowany. Szczególnie w związku z rygorami pełnej kontroli sprawowanej przez sąd, kuratora, pracowników Centrali Monitorowania i ewentualnie innych upoważnionych podmiotów dozorujących.

Skazany zyskuje w zamian realne warunki do prowadzenia normalnego życia. Ma możliwość uczestniczenia w codziennym życiu zawodowym i osobistym, w otoczeniu osób najbliższych, a co najważniejsze skazany ma możliwość odbycia kary pozbawienia wolności, poza murami zakładu karnego.

Pobyt w zamkniętym zakładzie karnym jest formalnie i często emocjonalnie dla skazanego, najsurowszym rodzajem kary, przytoczone stwierdzenie to oczywiście banał - ale jakże prawdziwy. Mając na uwadze powyższe, w sytuacji orzeczenia kary pozbawienia wolności jeśli tylko zachodzą możliwości skorzystania z dobrodziejstwa jakim jest rozwiązanie polegające na odbywaniu kary w systemie dozoru elektronicznego – niewątpliwie warto o to się starać.

 

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z SYSTEMU DOZORU ELEKTRONICZNEGO ?

Sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary w omawianym w niniejszym artykule systemie, osobom skazanym na karę pozbawienia wolności (w tym również osobom, wobec których orzeczono karę zastępczą za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe) w wymiarze nieprzekraczającym jednego roku i 6 miesięcy, posiadającym miejsce stałego pobytu (nie musi to być miejsce zameldowania) oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nimi zamieszkujących.

Sąd wymaga również zgody właściciela lokalu, jeżeli lokal w którym ma być odbywana kara w tej formie, został np. wynajęty. Należy pamiętać, że warunek jednego roku i 6 miesięcy dotyczy również sumy dwóch lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno.

 

KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ OBJĘTY SYSTEMEM DOZORU ELEKTRONICZNEGO ?

Zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie udziela się m.in. skazanemu w warunkach określonych w art. 64 § 2 Kodeksu karnego (tzw. recydywa wielokrotna, multirecydywa ).

 

JAKI ORGAN UDZIELA ZEZWOLENIA NA ODBYCIE KARY W SYSTEMIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO ?

Orzekanie, w przedmiocie udzielenia zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego należy do właściwości sądu penitencjarnego, w którego okręgu skazany przebywa (sąd penitencjarny w okręgu, którego kara jest lub będzie wykonywana).

 

KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM DO SĄDU PENITENCJARNEGO ?

Z wnioskiem o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może wystąpić:

- sam skazany,

- jego obrońca,

- prokurator,

- sądowy kurator zawodowy,

- dyrektor zakładu karnego, (gdy skazany już przebywa w zakładzie karnym).

 

JAK W PRAKTYCE WYGLĄDA ODBYWANIE KARY W SYSTEMIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO?

Dla każdego skazanego, w sposób bardzo indywidualny, sąd wyznacza szczegółowy harmonogram odbywania kary, zgodnie, z którym osoba poddana kontroli w systemie dozoru elektronicznego musi przebywać w swoim domu lub innym miejscu odbywania kary w ściśle określonych porach i godzinach.

Za zgodą sądu, również w godzinach wskazanych i wyszczególnionych w harmonogramie, można przebywać poza miejscem odbywania kary, aby w tym czasie np. pracować na terenie zakładu pracy, w gospodarstwie rolnym, kontynuować naukę, uczestniczyć w zajęciach sportowych we wskazanych lokalizacjach lub wykonywać inne obowiązki życiowe i rodzinne.

Skazany zostaje wyposażony w specjalny nadajnik i urządzenie monitorujące. Nadajnik to nic innego jak stosunkowo niewielkie urządzenie mocowane najczęściej na wysokości nadgarstka lub powyżej kostki, stopy skazanego. Nadajnik wygląda trochę jak zegarek czy bransoleta. Nadajnik przez cały czas wysyła sygnały w celu zidentyfikowania, czy kontrolowany przebywa w miejscu odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego. Natomiast urządzenie monitorujące instalowane jest w miejscu odbywania kary. Urządzenie odbiera sygnał od nadajnika skazanego i komunikuje się z Centralą Monitorowania przez sieć telefonii komórkowej. Oba wymienione urządzenia kontrolują czy osoba odbywająca karę w systemie dozoru elektronicznego, faktycznie przebywa w miejscu, które sąd wyznaczył do odbywania kary, w godzinach wyznaczonych przez sąd.

 

WARUNKI I TRYB UDZIELENIA SKAZANEMU ZEZWOLENIA NA ODBYCIE KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI W SYSTEMIE DOZORU ELEKTRONICZNEGO - WEDŁUG PRZEPISÓW KODEKSU KARNEGO WYKONAWCZEGO

Art.  43 la. 

§1. Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

1)         wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2Kodeksu karnego;

2)         jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;

3)         skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;

4)         osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której mowa w art. 43h § 3;

5)         odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne, o których mowa w art. 43h § 1.

§2. Skazanemu, który nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.

§3. Skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.

(…)

Prawnik Wrocław 

Jeżeli szukasz sprawdzonego prawnika spraw karnych we Wrocławiu i zależy Ci na pełnym profesjonaliźmie to zapraszamy Cię do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Wrocław

Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00