KIEDY MOŻNA WNIEŚĆ PRYWATNY AKT OSKARŻENIA?
Przestępstwa w polskim prawie karnym ścigane są albo z oskarżenia publicznego albo z oskarżenia prywatnego. W tym drugim przypadku, to pokrzywdzony może jako oskarżyciel prywatny popierać oskarżenie o przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego.
Prywatny akt oskarżenia może być ograniczony do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie. Podkreślić należy, iż oskarżyciel prywatny powinien złożyć wraz z aktem oskarżenia dowód wpłacenia do kasy sądowej zryczałtowanej równowartości wydatków, która zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 maja 2003r. (wynosi 300 zł).
WZÓR
Koło, dnia 5 stycznia 2021 r.
Oskarżyciel prywatny:
Karol Kowalski ul. Kolejowa 50, 11-123 Koło
Sąd Rejonowy w Kole
Wydział I Karny
ul. Włocławska 4 ,62 600 Koło
AKT OSKARŻENIA
oskarżyciela prywatnego
Na podstawie art. 59 k.p.k. oskarżam …………(kogo)………………………, zamieszkałego w ……(gdzie)………………………, przy ul……………………………………., o to, że:
w dniu …………………………………..r. w miejscowości ………………………………….., w godzinach………………………………………………………….., …………(opis co sprawca zrobił)…………,tj. o czyn określony w art. ………(wskazanie przepisu z kodeksu karnego który sprawca naruszył)………………….k.k.
Przykładowo może to wyglądać tak:
Na podstawie art. 59 k.p.k. oskarżam Jana Jankowskiego, zamieszkałego w Kole przy ul Toruńskiej 123 lok. 45, o to, że:
w dniu 03.01.2021r. w miejscowości Koło, w godzinach wieczornych, w restauracji ,, U Haliny’’ znieważył mnie słowami powszechnie uznanymi za obraźliwe, tj. o czyn określony w art. 216 § 1 k.k.
UZASADNIENIE
(W TYM MIEJSCU NALEŻY OPISAĆ SZCZEGÓŁY POPEŁNIENIA CZYNU ZABRONIONEGO, POWINIENEŚ WSKAZAĆ MIEJSCE, DATĘ, ŚWIADKÓW, OKOLICZNOŚCI ITD.)
Świadkami całego zdarzenia byli:
………………………………. Adres ……………………….
………………………………. Adres ……………………….
………………………………. Adres ……………………….
Do prywatnego aktu oskarżenia dołączam następujące dowody:
Dowód 1 ……………….
Dowód 2 ………………
Uważam, że wskazany przeze mnie sprawca dopuścił się wobec mnie czynu zabronionego, wobec powyższego uważam niniejszy akt oskarżenia za uzasadniony, a nadto w związku z powyższym domagam się ukarania sprawcy.
Karol Kowalski (własnoręczny podpis)
Załączniki:
- dowód uiszczenia opłaty od prywatnego aktu oskarżenia
- odpis prywatnego aktu oskarżenia wraz z załącznikami
- wskazane w akcie oskarżenia dowody (np. obdukcja lekarska lub inne dokumenty)
Nie wszystkie przestępstwa muszą być ścigane przez prokuraturę i policję niejako z urzędu. Są również takie przestępstw,a z którymi każdy może się spotkać, ale są są ścigane z tzw. oskarżenia prywatnego .
KTÓRE PRZESTĘPSTWA ŚCIGANE SĄ Z OSKARŻENIA PRYWATNEGO?
Przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego stanowią mniejszość i warto żebyś wiedział, że tryb ścigania, tzn. z oskarżenia prywatnego będzie wynikał jednoznacznie z przepisu np. art. 216 kodeksu karnego § 5 - ,,Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.’’
Przestępstw traktowanych w taki sposób w kodeksie karnym jest zaledwie kilka, są to:
- Przestępstwo zniesławienia – art. 212 k.k.
- Przestępstwo zniewagi – art. 216 k.k.
- Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej – art. 217 k.k.
- Przestępstwo nieumyślnego spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu – art. 157 § 1 k.k.
- Przestępstwo spowodowania lekkiego uszczerbku na zdrowiu – art. 157 § 2 k.k.
Policja odmawia wszczęcia postępowania w tych sprawach i ścigania tych przestępstw w trybie publicznoskargowym. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic w takiej sprawie zrobić. To właśnie od Ciebie, od poziomu Twojej determinacji zależeć będzie, czy sprawca przestępstwa zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Jeżeli Ty nie postanowisz działać, nikt tego za Ciebie nie zrobi. Sprawca lub sprawcy pozostaną bezkarni.
Prawo daje Ci jednak odpowiednie narzędzia, o których powinieneś wiedzieć i z których powinieneś korzystać.
Po pierwsze, możesz samemu rozpocząć postępowanie przeciwko sprawcy. Możesz to zrobić na dwa sposoby, zgłosić sprawę na Policji, składając skargę, którą Policja przekaże bezpośrednio właściwemu Sądowi. Możesz także samemu napisać prywatny akt oskarżenia.
Jak widać w przedstawionym wzorze, prywatny akt oskarżenia można ograniczyć do najbardziej istotnych elementów, tj. wskazania osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz dowodów na poparcie twierdzeń. Ponadto wymagane są podstawowe elementy pisma procesowego, tj. oznaczenie wnoszącego pismo procesowe, oznaczenie organu, do którego wnoszone jest pismo, data i podpis wnoszącego pismo. Nie ma zatem potrzeby formułowania wyczerpującego aktu oskarżenia. Dowód wpłaty zryczałtowanej równowartości wydatków w sprawach z oskarżenia prywatnego stanowi w tym wypadku niezbędny element pisma procesowego.
Po drugie, jako pokrzywdzony możesz korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika w osobie-adwokata. Adwokat pomoże Ci ocenić sprawę oraz materiał dowodowy, a także napisać prywatny akt oskarżenia. Adwokat będzie Cię również reprezentował w postępowaniu przed Sądem.
Prawnik prawa karnego Wrocław
WAŻNE - jeżeli Sąd skaże oskarżonego, zasądzi od niego również zwrot kosztów postępowania, w tym wynagrodzenie Twojego adwokata, tym samym po zakończeniu sprawy nie poniesiesz żadnych kosztów.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ