Art. 158. kodeksu karnego - Bójka i pobicie
§ 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Bójka to zajście pomiędzy co najmniej trzema osobami, w którym obie strony jednocześnie atakują i bronią się. Istotnym jest to, aby nie można było odróżnić strony, która tylko atakuje od strony podejmującej wyłącznie reakcje obronne. Po każdej ze stron może występować więcej osób (np. w sytuacjach bójek tzw. ,,ustawek’’ kibicowskich). Istotne z punktu widzenia prawno-karnego, żeby wszystkich uczestników zajścia było co najmniej trzech.
Natomiast w sytuacji analizowania czy doszło do przestępstwa pobicia należy mieć na uwadze, że z istoty przestępstwa pobicia stypizowanego w art. 158 § 1 k.k. wynika, iż może ono zostać popełnione przez co najmniej dwie osoby oraz jest możliwe wyodrębnienie strony atakującej i strony broniącej się.
Mając na uwadze powyższe wbrew często spotykanemu, niezwykle powszechnemu i potocznemu rozumieniu znaczenia przestępstwa bójki lub pobicia, powyższy przepis nie odnosi się do sytuacji, w których sprawcą jest tylko jeden napastnik. Działanie jednej osoby może w pewnych sytuacjach prowadzić do odpowiedzialności karnej na podstawie innych przepisów ustawy - naruszenie nietykalności cielesnej, ale to zupełnie inny przepis i inna kwalifikacja. Dla zaistnienia obu przestępstw opisanych w art. 158 k.k. (bójka i pobicie), konieczny jest udział po stronie sprawców dwóch lub więcej osób.
Kluczem do prawidłowego zrozumienia co stanowi czyn karany w rozumieniu komentowanego przepisu jest zwrócenie uwagi już na sam początek art. 158 k.k. ,, Kto bierze udział…’’. Przez prawo jest karany już sam udział w bójce lub pobiciu, sprowadzający się do zgodnego współdziałania jako strona starcia. Przestępstwo udziału w bójce lub pobiciu jest w pewnym sensie rodzajem odpowiedzialności zbiorowej. Dla skazania z art. 158 kk nie jest konieczne udowodnienie, kto faktycznie zadawał ciosy, ich natężenie, częstotliwość, oraz które nich spowodowały konkretne obrażenia.
„Określona w art. 158 § 1 k.k. quasi odpowiedzialność zbiorowa przejawia się w tym, że sprawca odpowiada na jego podstawie niezależnie od tego, czy to właśnie jego zachowanie stanowi o niebezpieczeństwie dla życia lub zdrowia oraz czy można mu przypisać np. zadanie uderzenia powodującego uszczerbek na zdrowiu.” – m.in. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 24.03.2016 r., sygn. II AKa 45/16.
Natomiast dla przypisania odpowiedzialności za skutek pobicia lub bójki, w postaci ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pokrzywdzonego, konieczne jest udowodnienie, że sprawca uczestniczący w bójce lub pobiciu następstwa te co najmniej przewidywał lub mógł przewidzieć, nawet, jeśli następstwa te były wynikiem bezpośredniego działania innej osoby lub osób uczestniczących w tej samej bójce lub pobiciu.
Jeśli potrzebujesz pomocy sprawdzonej kancelarii adwokackiej we Wrocławiu to zachęcamy do kontaktu z naszym adwokatem prawa karnego.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ