Po orzeczeniu rozwodu i ustaniu wspólności majątkowej, byli małżonkowie zazwyczaj przystępują do podziału majątku wspólnego.  Z decyzją o rozstaniu często wiąże się podział majątku wspólnego i to właśnie ten etap budzi często pomiędzy byłymi już małżonkami wielki ładunek negatywnych i konfrontacyjnych emocji.

Podziałowi podlegają zazwyczaj nieruchomości oraz ruchomości (samochody, sprzęty, meble itp.), ale czasem również pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków, środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków oraz kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie.

Rozwód i następujący po nim podział majątku ma także doniosły wpływ na losy wspólnie prowadzonego przez małżonków biznesu.

CZY PRZEDSIĘBIORSTWO/PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ WCHODZĄ W SKŁAD MAJĄTKU WSPÓLNEGO I CZY PODLEGA PODZIAŁOWI?

Jeżeli mowa o podziale przedsiębiorstwa po sprawie rozwodowej, kluczowym jest udzielenie odpowiedzi czy przedsiębiorstwo, wchodzi w skład majątku wspólnego.

Odpowiadając na to pytanie należy wskazać, że decydujące znaczenie dla przynależności określonego przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego małżonków ma:

  • czas jego nabycia (wraz z zawarciem małżeństwa powstaje tzw. majątek wspólny małżeński obok majątków osobistych małżonków)
  • istotne znaczenie przy dokonywaniu oddziału ma również skąd pochodziły środki przeznaczone na nabycie poszczególnych elementów majątku wspólnego.

Przedsiębiorstwem w rozumieniu stricte prawniczym jest stosunek prawny w postaci zespołu zorganizowanych składników materialnych i niematerialnych (np. określonych praw) przeznaczonych do działalności gospodarczej i traktowany jako całość.

DZIAŁALNOŚĆ ZAREJESTROWANA PRZED ŚLUBEM

Przedsiębiorstwo powstałe przed zawarciem małżeństwa, co do zasady wchodzi w skład majątku osobistego jednego z małżonków.

Przedsiębiorstwo powstałe przed zawarciem małżeństwa i rozwijane po powstaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, wchodzi w skład majątku osobistego małżonka (w myśl z ogólną zasadą, że wspólność obejmuje te rzeczy i prawa nabyte po zawarciu małżeństwa), który je założył. Nie będzie zatem podlegało podziałowi. W rzeczywistości nie jest to jednak aż takie proste. Zazwyczaj środki, które służyły do prowadzenia działalności, pochodziły z majątku wspólnego małżonków w tym także z indywidualnych przychodów każdego z małżonków. Wobec tego w przypadku rozstania, podział majątku, będzie się opierał o to, kto i jaką sumę inwestował w przedsiębiorstwo. W związku z tym nawet małżonek, który nie posiada przedsiębiorstwa w swoim majątku osobistym będzie uprawniony, aby domagać się odpowiednich spłat. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało założone przed ślubem, a po zawarciu związku małżeńskiego środki potrzebne do jego prowadzenia i rozwoju pochodziły zarówno z majątku wspólnego małżonków, jak i z ich majątków osobistych dokonuje się stosownych rozliczeń pomiędzy małżonkami. W ostatnim z przytoczonych wariantów, w postępowaniu o podział majątku należy ustalić, kiedy i w jakiej wysokości dokonano przedmiotowych nakładów i z czyjego majątku.

DZIAŁALNOŚĆ ZAŁOŻONA PO ZAWARCIU MAŁŻEŃSTWA

W przypadku przedsiębiorstw założonych już po zawarciu małżeństwa, obowiązują podobne zasady jak wyżej, o ile małżonkowie nie podpisali wcześniej intercyzy, majątek firmy będzie wspólny. Dlatego też, wbrew powszechnej i obiegowej opinii, przy podziale mienia w postaci konkretnego biznesu, nie ma znaczenia na kogo zarejestrowana jest działalność. Wynika to z faktu, że zysk generowany przez przedsiębiorstwo jest elementem przychodu, z którego korzysta zarówno jeden, jak i drugi z małżonków. Co więcej, środki potrzebne do prowadzenia działalności również są pozyskiwane najczęściej z mienia, które stanowi majątek wspólny małżonków. Wobec tego można stwierdzić, że każda rzecz zakupiona z środków uzyskanych przez przedsiębiorstwo będzie poddana podziałowi. Tak samo jak sprzęty dla firmy, które sfinansowało jedno z małżonków.

Podsumowując, jeżeli przedsiębiorstwo powstało po powstaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, to co do zasady wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków i będzie podlegało podziałowi. Warto wiedzieć, że zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, który z małżonków prowadzi działalność gospodarczą.

JAK PODZIELIĆ MAJĄTEK, ABY PRZY ROZWODZIE NIE UCIERPIAŁ BIZNES?

Po ustaniu wspólności majątkowej, zamiast składania stosownego wniosku o podział majątku do sądu, małżonkowie mogą zawrzeć umowę, w której podzielą wspólny majątek wedle swojej woli. Nie ulega wątpliwości, że jest to o wiele szybszy sposób podziału i pozwala małżonkom dojść do konsensusu. Nie jest niczym odkrywczym, stwierdzenie, że najlepsze warunki do trwania i owocnego prowadzenia biznesu można zapewnić przez kompromis pomiędzy małżonkami, porozumienie i zaniechanie sporów sądowych.

Rozwiązania alternatywne są gdy małżonkowie są zgodni co do podziału majątku. W takiej sytuacji również mogą skierować do sądu stosowny zgodny wniosek o dokonanie podziału. Może też pozostawać otwarta kwestia zawarcia ugody w sytuacji, gdyby w początkowej fazie sporu w kwestii podziału nie była przez strony regulowana kompromisowo, ale jednak w dalszym etapie postepowania strony jednak stwierdziły, że możliwość osiągnięcia porozumienia istnieje.

Kancelaria rozwodowa Wrocław

Nasza kancelaria rozwodowa we Wrocławiu od lat zajmuje się wszelakimi sprawami rozwodowymi, także jeśli potrzebujesz pomocy to zapraszamy do kontaktu!

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

 

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00