PRZESTĘPSTWO FAŁSZYWEGO OSKARŻENIA INNEJ OSOBY ART. 234 KK

Przedmiotem ochrony przestępstwa z art. 234 Kodeksu Karnego są szeroko nazwane prawa takie jak dobra osobiste człowieka, bowiem fałszywe oskarżenie może spowodować dla pomówionego człowieka wiele poważnych konsekwencji moralnych, prawnych czy dyscyplinarnych.

Przepis 234 KK ma za zadanie również chronić dobro prawne jakim jest wymiar sprawiedliwości w tym znaczeniu, że ma wyeliminować, narażenie tego dobra na niebezpieczeństwo. Jest to o tyle istotne, że dla bytu omawianego przestępstwa nie są konieczne żadne już dokonane, skonkretyzowane czynności organów powołanych do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo podjęte na skutek fałszywego oskarżenia. Samo bowiem złożenie fałszywego oskarżenia oraz wskazanie, pomówienie konkretnej osoby powoduje ryzyko, że stosowne organy podejmą w tym obszarze niepotrzebne czynności.

Art. 234 KK

,,Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,

podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5’’

Znamię przestępstwa określające działanie sprawcy, a wiec - OSKARŻA - oznacza podjęcie konkretnego działania, które zmierza do spowodowania ścigania lub oskarżenia w sprawie o przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne przeciwko konkretnej osobie. Fałszywe oskarżenie może polegać na ustnym lub pisemnym zawiadomieniu o popełnieniu przez wskazaną osobę takiego rodzaju czynu, o którym w tym przepisie mowa, ale może też polegać na złożeniu ustnego oświadczenia do organów, do których zadań należy ściganie lub orzekanie o przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne.

Przestępstwo z art. 234 kk jest przestępstwem wyraźnie w ujęciu prawnym - z działania (nie jest możliwe dokonanie tego przestępstwa z tzw. zaniechania, braku działania do którego dana osoba była zobowiązana),  zrealizowanym, dokonanym w momencie podniesienia przed organami powołanymi do ścigania lub orzekania nieprawdziwego zarzutu, że inna osoba popełniła przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne. Oznacza to, że organ ten musi to oświadczenie również odebrać.

Precyzując powyższe, przestępność czynu z art. 234 k.k. wymaga, by fałszywe oskarżenie skierowane było albo do organów ścigania, albo do organów orzekania o przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne. Dlatego też nie można uznać za organ powołany do ścigania w rozumieniu art. 234 k.k. to np. przedstawiciele redakcji gazety, czasopism lub innych mediów.

Dlatego też czyn polegający na pomówieniu konkretnej osoby, na przykład o oszustwo, kradzież, czy molestowanie, pomówienie skierowane do redaktora gazety nie może być traktowany jako fałszywe oskarżenie, a może wypełniać znamiona przestępstwa z art. 212 KK (Zniesławienie) lub 216 KK (Zniewaga).

 

ZAGROŻENIE KARĄ ZA PRZESTĘPSTWO Z ART. 234 KODEKSU KARNEGO

Przestępstwo z art. 234 k.k. zagrożone jest, karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W tym miejscu warto przytoczyć treść art.  37a Kodeksu Karnego a więc co do możliwości orzeczenia grzywny albo kary ograniczenia wolności zamiast kary pozbawienia wolności (pozbawienie wolności jest najsurowszym z rodzajów kary).

Art. 37a KK §  1 ,,Jeżeli przestępstwo jest zagrożone tylko karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, a wymierzona za nie kara pozbawienia wolności nie byłaby surowsza od roku, sąd może zamiast tej kary orzec karę ograniczenia wolności nie niższą od 4 miesięcy albo grzywnę nie niższą od 150 stawek dziennych, w szczególności jeżeli równocześnie orzeka środek karny, środek kompensacyjny lub przepadek.’’

Nadto z uwagi na charakter zagrożenia i powiązanie z przepisem art. 37a, należy uznać za zasadne zastosowanie dyrektywy zawartej w art. 58 KK.

Przepis art. 58 KK mówi że jeżeli ustawa przewiduje możliwość wyboru rodzaju kary, a przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat, sąd orzeka karę pozbawienia wolności tylko wtedy, gdy inna kara lub środek karny nie może spełnić celów kary.

 

Ważne!!! Przestępstwo z art. 234 k.k. jest przestępstwem formalnym, bezskutkowym z działania, dokonanym w momencie podniesienia przed organami powołanymi do ścigania lub orzekania, nieprawdziwego zarzutu, że inna osoba popełniła przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, niezależnie od tego, jaki bieg organy te nadały danej sprawie. Dla bytu przestępstwa fałszywego oskarżenia z art. 234 KK w zasadzie obojętne jest, czy fałszywie oskarżony został skazany lub czy nastąpiło wszczęcie przeciwko niemu postępowania.

Ważne!!! Przestępstwo z art. 234 k.k. ścigany jest z oskarżenia publicznego.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Wrocław

Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00