Złożenie pozwu do sądu w wielu sytuacjach stanowi konieczność, jeśli Klientowi zależy na dochodzeniu swoich praw, a wszelkie próby pozasądowego zakończenia sporu okazały się niepomyślne.
Co istotne przepisy kodeksu postępowania cywilnego (kpc) umożliwiają zabezpieczenie roszczenia albo przed złożeniem pozwu, albo już w chwili złożenia pozwu czy nawet w trakcie trwania postępowania tzn. po złożeniu pozwu.
W niniejszym artykule postaram się przybliżyć instytucję złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia na czas trwania postepowania w momencie składania pozwu (wniosek o zabezpieczenie w pozwie).
ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA W SPRAWIE CYWILNEJ
Zgodnie z art. 730 kodeksu postępowania cywilnego możliwe jest złożenie w każdej sprawie cywilnej, zarówno w sprawach o roszczenia majątkowe np. w sprawach o zapłatę alimentów, jak i w sprawach o roszczenia niemajątkowe np. o ustanowienie kontaktów z dzieckiem - żądania udzielenia zabezpieczenia roszczenia na czas trwania postepowania.
Sąd zobowiązany jest do rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od jego wpływu do sądu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia, wnioskodawca uzyskuje dodatkową gwarancję skuteczności orzeczenia sądu, które ma zapaść w przyszłości. Inaczej mówiąc celem zabezpieczenia jest zapewnienie możliwość egzekucji roszczenia w przyszłości w czasie już po wydaniu rozstrzygnięcia w sprawie.
PRZESŁANKI UDZIELENIA ZABEZPIECZENIA
Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Wniosek o zabezpieczenie wymaga również uprawdopodobnienia roszczenia w udzieleniu zabezpieczenia. Uprawdopodobnieniem nie są same twierdzenia strony, lecz konieczne jest ich dodatkowe poparcie dowodami np. umowa, faktury. Uprawdopodobnienie roszczenia oznacza przytoczenie takich okoliczności, z których będzie wynikać, że roszczenie przysługuje wnioskodawcy.
Ważne, żeby obie powołane powyżej przesłanki były uprawdopodobnione łącznie.
OPŁATA OD WNIOSKU O ZABEZPIECZENIE ROSZCZENIA
Zgodnie z brzmieniem przepisów ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - co do zasady opłatę stałą w kwocie 100 złotych pobiera się od wniosku o udzielenie, zmianę lub uchylenie zabezpieczenia.
Natomiast w myśl art. 95 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej ustawy nie pobiera się opłat od wniosku o udzielenie zabezpieczenia zgłoszonego w piśmie rozpoczynającym postępowanie.
Z powyższego wynika, że jeżeli wniosek o zabezpieczenie składany jest właśnie w pozwie, to wówczas oprócz opłaty sądowej od pozwu nie ma konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty sądowej od wniosku o udzielenie zabezpieczenia.
Podsumowując powyższe, wniosek o zabezpieczenie można zawrzeć w piśmie rozpoczynającym postępowanie np. w pozwie, lecz co istotne wniosek winien zostać uwzględniony, wpisany w treść samego pozwu - chodzi o to żeby wniosek o zabezpieczenie nie stanowił odrębnego pisma.
Ważne !!! We wniosku o zabezpieczenie należy wskazać sposób zabezpieczenia. Zabezpieczenie może dla przykładu polegać na zabezpieczeniu danej kwoty na rachunku bankowym pozwanego czy zajęciu ruchomości na czas trwania postępowania.
Podsumowanie - adwokat Wrocław
Do przygotowania niniejszego artykułu skłoniło mnie przeświadczenie, że omawiany sposób zabezpieczenia pod względem finansowym to najkorzystniejsze rozwiązanie dla Klienta, bowiem w powyższej sytuacji nie jest wymagana opłata od samego wniosku o zabezpieczenie. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości i szukasz prawnika z Wrocławia to zapraszamy do kontaktu!
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Wrocław
Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ