Zatarcie skazania stanowi w pewnym sensie szansę dla byłych skazanych by wykreślono ich z Krajowego Rejestru Karnego. Jeśli sąd orzeknie zatarcie skazania, to w takim przypadku z chwilą orzeczenia dane skazanie uważa się za niebyłe. Oznacza to, że wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych, a osoba skazana otrzymuje możliwość, np. ubiegania się o pracę jako osoba niekarana z tzw. czystą kartą.

PRZESŁANKI ZATARCIA SKAZANIA - ADWOKAT WROCŁAW

Przepisy art. 107 kodeksu karnego wskazuje na dwa sposoby uzyskania zatarcia skazania: z mocy prawa oraz na wniosek skazanego.

,,Art.  107.  K.k.

§ 1. W razie skazania na karę pozbawienia wolności wymienioną w art. 32 pkt 3 lub karę 25 lat pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 2. Sąd może na wniosek skazanego zarządzić zatarcie skazania już po upływie 5 lat, jeżeli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego, a wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat.

§ 3. W razie skazania na karę dożywotniego pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 4. W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 4a. W razie skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

§ 5. W razie odstąpienia od wymierzenia kary, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia.

§ 6. Jeżeli orzeczono środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania. Zatarcie skazania nie może nastąpić również przed wykonaniem środka zabezpieczającego.’’

 

Mając na uwadze treść cytowanego przepisu, zatarcie z mocy prawa skazania na karę pozbawienia wolności (od miesiąca do 15 lat, 25 lat pozbawienia wolności) następuje z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. W przypadku dożywotniego pozbawienia wolności zatarcie skazania z mocy prawa następuje również po upływie 10 lat od uznania jej za wykonaną, od darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

 

ZATARCIE A KARA OGRANICZENIA WOLNOŚCI LUB KARA GRZYWNY

W przypadku kary ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa po upływie 3 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania, w przypadku zaś skazania na grzywnę – z upływem 1 roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania.

 

ZATARCIE SKAZANIA NA WNIOSEK - PRAWNIK WROCŁAW

Każdego dnia wykonując zawód adwokata i realizując obronę swoich klientów dość często otrzymuję pytania w przedmiocie możliwego zatarcia skazania na wniosek. Wobec powyższego postaram się przybliżyć taką możliwość w kilku słowach. Zatarcie skazania na wniosek skazanego może nastąpić po upływie 5 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary pozbawienia wolności. Warunkiem jest jednak to, aby orzeczona kara nie przekraczała 3 lat, a sprawca w tym okresie przestrzegał porządku prawnego – tyle i aż tyle.

Naruszenie porządku prawnego można interpretować w następujący sposób -  jest to zachowanie się skazanego wbrew zakazom lub nakazom prawa karnego, administracyjnego, czy choćby popełnienie wykroczenia, a także wbrew regułom, których przestrzeganie mieści się w granicach zadań i celów, które prawo karne wiąże z takimi instytucjami, jak: warunkowe zwolnienie, warunkowe zawieszenie wykonania kary, warunkowe umorzenie postępowania karnego czy odroczenie lub przerwa w wykonywaniu kary.

 

Wniosek o zatarcie skazania powinien zawierać:

  • imię, nazwisko oraz adres skazanego,
  • wskazanie wyroku, na podstawie którego doszło do skazania,
  • oznaczenie sądu i daty wykonania wraz z sygnaturą,
  • wskazanie informacji na temat orzeczonej kary,
  • informacje dotyczące odbycia, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Nadto choć wydaje się to oczywiste, wniosek o zatarcie skazania należy odpowiednio uzasadnić.

 

WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU

W przedmiocie zatarcia skazania orzeka sąd, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji. Jeżeli w pierwszej instancji orzekało kilka sądów, właściwy jest sąd który jako ostatni wydał wyrok skazujący.

Ważne !!! Istnieje jednak wyjątek, kiedy to nie stosuje się zatarcia skazania. Dotyczy to sytuacji, w której skazany dopuścił się przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, kiedy pokrzywdzony był małoletnim poniżej 15 lat.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia adwokata prawa karnego we Wrocławiu w podobnej sprawie to zapraszamy do kontaktu.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Wrocław

Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

 

 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00