Sprawca winny przestępstwa, może chcieć skrócić rozprawę i szybko uzyskać wyrok skazujący oraz karę uzgodnioną z oskarżycielem - zdając sobie sprawę z nieuniknionego skazania. W tym celu może zwrócić się do sądu z wnioskiem o wydanie wyroku i wymierzeniu mu, określonej w tym wniosku, kary.

Adwokat Wrocław

Art.  335.  K.p.k.  - Skazanie bez rozprawy – wniosek

§1.

,,Jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, a w świetle jego wyjaśnień okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte, można zaniechać przeprowadzenia dalszych czynności. Jeżeli zachodzi potrzeba oceny wiarygodności złożonych wyjaśnień, czynności dowodowych dokonuje się jedynie w niezbędnym do tego zakresie.  (…)   Prokurator, zamiast z aktem oskarżenia, występuje do sądu z wnioskiem o wydanie na posiedzeniu wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar lub innych środków przewidzianych za zarzucany mu występek, uwzględniających również prawnie chronione interesy pokrzywdzonego. Uzgodnienie może obejmować także wydanie określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.’’

Instytucja dobrowolnego poddania się karze została uregulowana w wyżej cytowanym przepisie (art. 335 k.p.k.) i odnosi się do skazania bez przeprowadzenia rozprawy. Złożenie wniosku w trybie art. 335 k.p.k., jest możliwe na etapie postępowania przygotowawczego (tzn. na etapie początkowym postępowania, jeszcze przed wniesieniem aktu oskarżenia do sądu), przed organem ściągania, które ma na celu szybkie zakończenie postępowania przed sądem bez przeprowadzenia dowodów (zeznań świadków, itp.).

Skorzystanie przez podejrzanego z możliwości przewidzianej w art. 335 k.p.k. skutkuje tym, że prokurator, zamiast przeprowadzać szczegółowe i czasochłonne postępowanie przygotowawcze, po którym złożyłby do sądu akt oskarżenia, będzie występował zamiast z aktem oskarżenia - z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy. We wniosku o skazanie bez rozprawy znajduje się, tzw. porozumienie oskarżyciela publicznego i podejrzanego, odnoszące się do uzgodnionego wcześniej pomiędzy prokuratorem a sprawcą wymiaru i rodzaju kary, którą ma orzec sąd. Ustaleniami mogą być objęte także koszty postępowania karnego.

 

DLACZEGO CZASEM WARTO DOBROWOLNIE PODDAĆ SIĘ KARZE?

Dobrowolne poddanie się karze i uzyskanie, tzw. skazania bez rozprawy daje możliwość szybkiego zakończenia większości spraw karnych.

Z jednej strony skorzystanie z możliwości przewidzianej omawianym przepisem to swego rodzaju kapitulacja osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa na wczesnym etapie wyjaśniania sprawy, z drugiej strony, jest to sposób na wynegocjowanie stosunkowo korzystnego, a przede wszystkim przewidywalnego wyroku.

 

KTO ODNOSI KORZYŚCI, JEŚLI SPRAWCA DOBROWOLNIE PODDA SIĘ KARZE?

Na ocenę pracy organów zajmujących się ściganiem przestępstw w dużym stopniu wpływa nieubłagana statystyka. Chodzi o to, żeby w określonym czasie zakończyć jak największą ilość spraw.

Sprawca zgłaszając wolę ,,dogadania się ‘’ i złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze i skazanie bez rozprawy może więc dać organom ścigania, to czego chcą – możliwość szybkiego zakończenia sprawy.  Powyższe sprawia, że z punktu widzenia prokuratora, bardzo często omawiane rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne.

Natomiast z punktu widzenia osoby podejrzanej możesz zyskać zarówno czas i nerwy związane z koniecznością brania udziału w sprawie karnej oraz omawiane rozwiązanie może pozwolić Ci na ukaranie taką karą, na którą się zgadzasz i która nie jest dla Ciebie zaskoczeniem.

Kodeks karny za popełnienie przestępstwa określa przewidziane za poszczególne czyny kary w pewnych elastycznych widełkach (np. m.in. kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, od 1 miesiąca do 3 lat itd.) Tak samo wygląda sprawa przy orzekaniu kary grzywny, czy np. okresu zastosowania środków karnych. Oczywiście są przewidziane reguły, które dają pewne wskazówki co do tego jak z tych widełek korzystać (np. art. 53 kk - Zasady i dyrektywy wymiary kary), jednak zawsze pozostaje pewien margines, z którego podejrzany może skorzystać negocjując z policją, prokuraturą, a także z sądem wymiar kary.

Ważne jest też to, że uzgadniając z prokuratorem rodzaj i wymiar kary, w zasadzie masz pewność, co Cię czeka. Wiesz na jakie dolegliwości również te finansowe, wysokość grzywny, nawiązki, czy naprawienia szkody będziesz narażony po zakończeniu postępowania.

 

WNIOSEK O SKAZANIE BEZ ROZPRAWY – PRZESŁANKI STOSOWANIA

Możliwość skorzystania z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności karnej, będzie dopuszczalne, gdy zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • skazany przyzna się do winy,
  • okoliczności popełnienia przestępstwa i wina sprawcy nie budzą wątpliwości,
  • postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.

W świetle powyższego, fakt popełnienia przestępstwa musi być udowodniony oskarżonemu, np. sprawca, zostanie złapany na gorącym uczynku lub zostanie mu wykazane za pomocą materiału dowodowego, że doszło do jego popełnienia i to właśnie ten - oskarżony ponosi za nie odpowiedzialność.

Kolejnym ograniczeniem warunkującym dopuszczalność złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest popełnienie występku.

Oznacza to, że wniosek będzie dopuszczalny tylko, gdy został popełniony występek, a nie zbrodnia (zbrodnia to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 lub karą surowszą, czyli przestępstwa zagrożone mniejszymi karami to właśnie występki).

W przypadku potrzeby konsultacji swojego przypadku ze sprawdzonym prawnikiem we Wrocławiu zapraszamy do kontaktu!

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

 

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00