Jak pokazuje praktyka i doświadczenia prawników kancelarii adwokackiej Wrocław, zdecydowana większość wypłacanych odszkodowań za szkody powstałe w wyniku kolizji czy wypadku jest mówiąc wprost - zaniżana. Często zdarza się tak, że Klienci nie mają świadomości przysługujących im praw, nie potrafią właściwie ocenić rzetelności wyceny, oszacowania szkody oraz nie są zdolni wychwycić pewnych niuansów zawartych w kosztorysach szkodowych - takich jak np. zastosowanie w kalkulacji tańszych zamienników części samochodowych zamiast części oryginalnych do danego typu auta.
Właśnie z myślą o takich osobach powstał niniejszy wpis.
Sąd Najwyższy na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie wyjaśniał, że odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego każdorazowo obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy. W sytuacji, gdy przed ustaleniem wysokości odszkodowania dojdzie do naprawy pojazdu (w takiej sytuacji kluczowa pozostaje faktura przedstawiająca, zakres i koszt dokonanych napraw z uwzględnieniem użytych części) odszkodowanie należne poszkodowanemu może być ustalone także jako równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego.
Odszkodowanie powinno odpowiadać niezbędnym i ekonomicznie uzasadnionym kosztom naprawy, a naprawa dokonana przed uzyskaniem świadczenia od ubezpieczyciela. Jej koszt i faktyczny zakres nie ma większego wpływu na sposób ustalania wysokości odszkodowania.
Wracając do meritum, omawiając krok po kroku standardowe działania . Po fakcie wypadku, zdarzenia szkodowego, poszkodowany dokonuje zgłoszenia szkody w wyniku zgłoszenia. Powołana do analizy uszkodzeń i kosztów naprawy osoba z ramienia ubezpieczyciela, dokonuje oględzin auta i kolejno sporządza kosztorys naprawy.
Kosztorys ten przewiduje koszt robocizny związanej z wymianą części uszkodzonych oraz koszt robocizny i materiałów związanych z naprawą, przy czym kalkulacja kosztorysowa nader często nie przewiduje użycia części oryginalnej, lecz tzw. zamiennika (części alternatywnej).
Powyższe stanowisko ocenić należy jako zdecydowanie nieprawidłowe.
Wypada wspomnieć, że zastępowanie występujących uprzednio w pojeździe części oryginalnych częściami alternatywnymi jest co do zasady dopuszczalne, ale pod bezwzględnym warunkiem, że poszkodowany wyrazi na to zgodę. Ta sama zasada ma zastosowanie do tzw. rozliczeń kosztorysowych, gdyż takie wyliczenie powinno spełniać również warunki pełnego wyrównania zaistniałej szkody.
Narzucanie, dyktowanie przez ubezpieczyciela sposobu naprawy pojazdu z użyciem części alternatywnych, tańszych zamienników lub uwzględnianie takich części przy rozliczeniu kosztorysowym jest działaniem bezprawnym, w rezultacie którego zobowiązanie wobec poszkodowanego do pełnej rekompensaty i naprawienia szkody, nie zostaje należycie spełnione. Prawo poszkodowanego do przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego zawarte jest w art. 363 § 1 kodeksu cywilnego i jest ono równoznaczne z obowiązkiem uwzględnienia w procesie likwidacji szkody elementów identycznych z tymi, jakie zostały uszkodzone. Chyba że poszkodowany wyrazi zgodę na zastosowanie części proponowanych przez zakład ubezpieczeń.
Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2002 r. sygn. akt I CKN 1466/99, stanowi, iż o ile z treści umowy autocasco nie wynika nic innego, ubezpieczony nabywając części samochodowe nie ma obowiązku poszukiwać sprzedawcy oferującego je najtaniej. Powyższe orzeczenie zostało wydane w sprawie dotyczącej ubezpieczenia autocasco. Jednak tym bardziej ma ono zastosowanie w obowiązkowym ubezpieczeniu OC, którego regulacje nie tylko nie zawierają nakazu poszukiwania części najtańszych, lecz podkreślają obowiązek pełnej kompensaty poniesionej przez poszkodowanego szkody.
Warto pamiętać o tym, jak ważne w tym kontekście jest prawidłowo sporządzone odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli klient wystosuje profesjonalnie przygotowane odwołanie, możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty, która w pełni wystarczy, by naprawić auto uszkodzone w wyniku zdarzenia drogowego. W innym wypadku zawsze pozostaje wystąpienie na drogę postepowania sądowego.
Jeżeli znalazłeś się w podobnej sytuacji i potrzebujesz wsparcia adwokata na terenie Wrocławia to zapraszamy do kontaktu.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ