W pierwszych słowach należy powołać treść kluczowego przepisu:

Art.  233.  §  1. Kodeksu karnego ,,Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.’’

Kancelaria adwokacka Wrocław

Przedmiotem ochrony jest więc prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz wiarygodność ustaleń poczynionych w trakcie postępowania na podstawie ustawy.

Przybliżając opis omawianego przestępstwa, jak i sposób popełnienia przestępstwa, formy zamiaru sprawcy, czy co należy rozumieć przez pojęcie nieprawdy warto odwołać się do orzecznictwa sądów, o czym poniżej.

wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1999 r., sygn. akt II KKN 129/97

,,Zabronione zachowanie może mieć formę działania polegającego na świadomym składaniu zeznań nieprawdziwych albo zaniechania, które polega na powstrzymaniu się od podania znanych zeznającemu okoliczności stwierdzających prawdę. Treści zawarte w fałszywych zeznaniach muszą być obiektywnie niezgodne z prawdą, jak również subiektywnie nieprawdziwe.”

wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 stycznia 1999 r., sygn. akt II KKN 129/97

,,Przestępstwo fałszywych zeznań można popełnić jedynie umyślnie – w formie zamiaru bezpośredniego lub ewentualnego, tzn. że sprawca musi chcieć zeznać nieprawdę lub zataić prawdę albo przewidywać taką możliwość i z tym się godzić.”

Postanowienie Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej II Kp 110/16, „Nieprawda” w rozumieniu art. 233 § 1 k.k. 

,,"Nieprawda" w rozumieniu art. 233 § 1 k.k. oznacza nieprawdę w sensie subiektywnym, tzn. że zeznanie jest nieprawdziwe, gdy sprawca uświadamia sobie, że kłamie.’’

uchwała SN (7) z 22.01.2003 r., I KZP 39/02

„Bezpodstawne uchylenie się od złożenia zeznania nie jest -zatajeniem prawdy- w rozumieniu art. 233 § 1 k.k.”

Warto nadmienić, iż przestępstwa z art. 233 k.k. mają charakter indywidualny (tzn. o kręgu podmiotów określonym przepisami). Należy zwrócić uwagę, że podmiotem przestępstwa z art. 233 § 1 nie może być osoba posiadająca status podejrzanego ani oskarżonego, składają oni bowiem wyjaśnienia, a nie  jak stanowi w § 1  ,,zeznania’’. Podmiotem tego przestępstwa (osobą mogącą być pociągniętą do odpowiedzialności karnej) są głównie świadkowie.

Nadto warunkiem rozważania odpowiedzialności za przestępstwo fałszywych zeznań i to warunkiem szalenie istotnym oraz koniecznym - jest to, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził osobę składającą zeznanie o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od takiej osoby przyrzeczenie.

 

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

 

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00