Kara łączna to w kilku słowach instytucja prawa karnego materialnego, mająca na celu likwidację konkurencji orzeczonych kar w postępowaniu wykonawczym. Można powiedzieć, że kara łączna jest pewnego rodzaju podsumowaniem działalności przestępczej sprawcy w okresie objętym skazaniami za poszczególne przestępstwa.
Art. 85. § 1. Kodeksu karnego ,,Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.’’
Przyjęty przez polskiego ustawodawcę system stwarza szerokie możliwości indywidualizacji kary łącznej, ustawodawca dopuszcza oparcie wymiaru kary łącznej zarówno na zasadzie absorpcji (wchłonięcia jednej kary przez drugą), jak i na zasadzie asperacji (wyśrodkowania kar), wreszcie nie wyklucza możliwości wymierzenia kary łącznej na podstawie dyrektywy kumulacji (sumowania, dodania do siebie kar już orzeczonych z pewnymi ograniczeniami).
WARUNKI ORZEKANIA KARY ŁĄCZNEJ
Przepis art. 85 kk określa przesłanki, których spełnienie aktualizuje obowiązek sądu wymierzenia kary łącznej. Do przesłanek tych zalicza się:
- popełnienie przez sprawcę dwóch lub więcej przestępstw pozostających w realnym zbiegu,
- zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw,
- wymierzenie za te przestępstwa kar tego samego rodzaju lub kar podlegających łączeniu.
WYMIAR KARY ŁĄCZNEJ
Maksymalny wymiar kary łącznej orzekanej w konkretnym przypadku nie może przekroczyć sumy kar wymierzonych za pozostające w realnym zbiegu przestępstwa oraz górnej granicy danego rodzaju kary określonej w ustawie, ani nie może być niższy od najwyższej z kar wymierzonych za jedno z przestępstw pozostających w zbiegu, co wynika z zasady wymiaru kary łącznej w granicach wyznaczonych przez sąd na podstawie kar jednostkowych określonych w orzeczeniach wydanych za pozostające w zbiegu przestępstwa.
Wymiaru kary łącznej dokonuje się zatem w granicach wyznaczanych przez orzeczone kary, tj. karę najsurowszą oraz sumę kar. W tych granicach, uzupełnionych o granice danego rodzaju kary oraz szczególną regulację zawartą w art. 86 kk, sąd uzyskuje możliwość wyboru wysokości kary łącznej w ramach określonych przez dyrektywy i zasady wymiaru kary oraz środków karnych. Takie ujęcie granic wymiaru kary łącznej przesądza, że pierwszym elementem, który musi zostać ustalony przez sąd przystępujący do jej wymiaru, jest określenie granic kary łącznej.
Upraszczając można skwitować, że granice kary łącznej określa najwyższa z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa z jednej strony i z drugiej, suma kar podlegających łączeniu. Należy mieć również na uwadze ograniczenia wynikające ze wskazanego w ustawie maksymalnego wymiaru kary poszczególnego rodzaju.
Kancelaria prawna Wrocław
Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata, który zajmuje się prawem karnym we Wrocławiu to zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ