Przedmiotem ochrony przy przestępstwie fałszywego oskarżenia jest prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz dobre imię osoby, przeciwko której złożono fałszywe zawiadomienie. Dokonanie tego przestępstwa następuje w momencie podniesienia przed właściwym organem powołanym do ścigania lub orzekania nieprawdziwego zarzutu, że inna osoba popełniła przestępstwo, wykroczenie czy co nie aż tak oczywiste - przewinienie dyscyplinarne.
Jest to przestępstwo powszechne (tzw. przestępstwo ogólno-sprawcze), a jego sprawcą może być każda osoba zdolna do ponoszenia odpowiedzialności karnej. Zarówno w orzecznictwie jak i literaturze przedmiotu akcentuje się, że opisywany typ przestępstwa, nie charakteryzuje się celowym działaniem ani nawet zamiarem bezpośrednim, a do jego bytu wystarczające jest godzenie się sprawcy na fałszywe oskarżenie innej osoby o popełnienie przestępstwa.
RÓŻNICA POMIĘDZY FAŁSZYWYM OSKARŻENIEM, A ZAWIADOMIENIEM O NIEPOPEŁNIONYM PRZESTĘPSTWIE
Występek z art. 238 k.k. tj. fałszywe zawiadomienie o przestępstwie, zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie różni się tym od przestępstwa fałszywego oskarżenia, że sprawca zawiadamiając organ powołany do ścigania przestępstw lub przestępstw skarbowych o rzekomo popełnionym przestępstwie nie wskazuje osoby, która miałaby je popełnić. Informuje więc wyłącznie o zdarzeniu, którego w ogóle nie było.
Z kolei fałszywe oskarżenie jest dokonane z chwilą dojścia treści oskarżenia zawierającego nieprawdziwe zarzuty przeciwko danej osobie do organu powołanego do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo, w tym przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub przewinienie dyscyplinarne.
FAŁSZYWE OSKARŻENIE, A ZNIESŁAWIENIE
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 października 2013 r., sygn. akt III KK 161/13, stwierdził, że pomiędzy zakresami znamion przestępstw zniesławienia z art. 212 § 1 k.k. i fałszywego oskarżenia z art. 234 k.k. występuje stosunek wykluczania. Przepisem pochłoniętym jest w takim wypadku art. 212 § 1 k.k.
W przypadku umówienia spotkania z prawnikiem zajmującym się prawem karnym we Wrocławiu zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią adwokacką.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ