Kancelaria frankowa Wrocław
Niniejszy wpis podyktowany jest chęcią przybliżenia czytelnikowi stanowisko zarówno autora blogu, jak i stanowiska wyrażanego przez Rzecznika Finansowego.
Odnosząc się do prezentowanego stanowiska Rzecznika Finansowego (Rzecznik Finansowy przedstawił swój pogląd 23 grudnia 2019 r.), należy przybliżyć iż oświadczył on, że po unieważnieniu przez sąd umowy kredytu frankowego żądanie przez bank, tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału i odsetek za opóźnienie jest sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i udzielonej konsumentowi na jej podstawie ochronie. Po analizie przepisów krajowych w opinii Rzecznika Finansowego, roszczenie banku również nie znajduje oparcia w przepisach krajowych. W celu wzmocnienia zdania i argumentów prezentowanych w niniejszym wpisie warto wskazać, iż również UOKiK uważa, że banki nie mają prawa do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy kredytu frankowego.
,,Skutkiem ewentualnego uwzględnienia takiego żądania byłoby wytworzenie sytuacji prawnej i ekonomicznej, w której przedsiębiorca stosujący niedozwolone postanowienia umowne nie tylko nie odniósłby negatywnych skutków związanych z ich stosowaniem, ale uzyskałby nawet większą korzyść niż z wykonania umowy zawierającej postanowienia niedozwolone’’- (stanowisko Rzecznika Finansowego).
Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, że w wypadku uznania umowy przez Sąd za nieważną w szczególności nie ma możliwości skutecznego zgłoszenia przez banki żądań zapłaty „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału”, „wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału” (itp. Z uwagi na różne nazewnictwo wskazanego żądania banku), waloryzacji czy miarkowania wysokości świadczeń stron konkretnej umowy.
Pomoc frankowiczom Wrocław
Po pierwsze wskazać należy, że jedynym przewidzianym przez prawo cywilne „wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z kapitału” są odsetki za opóźnienie (art. 481 k.c. ), które należne są od daty tzw. wymagalności świadczenia. Wymagalność jakiegokolwiek świadczenia na rzecz banku mogłaby natomiast nastąpić dopiero od chwili wezwania do spełnienia świadczenia zgodnie z art. 455 k.c.
Omawiane wezwanie i w jego konsekwencji zaistnienie stanu wymagalności roszczenia mogłoby nastąpić nie wcześniej niż po rozstrzygnięciu przez sąd kwestii nieważności spornej umowy, tym samym zawarte w tytule wpisu na blogu ,,ŻĄDANIE BANKU WYNAGRODZENIA ZA KORZYSTANIE Z KAPITAŁU’’ uznać należy za jedynie swoisty ,,straszak’’ ze strony banku i próbę zniechęcenia konsumentów zastanawiających się nad podjęciem walki o swoje prawa.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ