Czasem każdy zostaje postawiony przed problemem, na który rozwiązań próżno szukać na portalach prawniczych, forach czy poradnikach internetowych. W związku z faktem, że dochodzenie roszczeń z umowy o kredyt waloryzowany (denominowany, indeksowany) jest procedurą o wysokim stopniu skomplikowania i szczegółowości warto pomyśleć o zaangażowaniu do pomocy profesjonalisty – w osobie adwokata.
W niniejszym wpisie na blogu postaram się przybliżyć formy rozliczeń jakie stosowane są w kancelariach zajmujących się problematyką kredytów frankowych i pomocą frankowiczom. Oczywiście kwestie rozliczeń z Klientami są zawsze kwestiami indywidualnymi ale w niniejszym wpisie przedstawię najczęściej spotykane formy dokonywania rozliczenia wynagrodzenia adwokata za prowadzenie sprawy frankowej.
Umowa w sprawie obsługi prawnej zawierana z adwokatem powinna tak jak inne umowy zawierane w życiu codziennym spełniać wymogi podstawowe takie jak określenie stron umowy, czasu jej zawarcia, a w szczególności winna precyzyjnie określić zakres zlecenia i przedmiot umowy, warto wskazać, że według przepisów tyczących się adwokatów:
,,Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.’’ - art. 4 ustawy Prawo o adwokaturze.
Uogólniając decydując się na pomoc adwokata najczęściej płacisz za napisanie pozwu i pojawienie się w sądzie na wyznaczonej rozprawie, lecz czynności w tym zakresie obejmują również, przygotowywanie kolejnych pism procesowych, sporządzenie zarzutów do opinii biegłego i wiele innych czynności, które zależą od rodzaju prowadzonej sprawy, stanowiska strony przeciwnej i ilości okoliczności spornych.
Ważne! Zasada swobody umów obejmuje trzy aspekty: swobodę zawarcia umowy, swobodę wyboru kontrahenta oraz swobodę kształtowania treści i celu umowy.
WYNAGRODZENIE
Każdy prawnik, w zależności od tego, jakich Klient czynności od niego oczekuje, będzie żądał od Klienta innej kwoty za wykonaną usługę. Wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika jest jednym z elementów, który najbardziej interesuje Klienta i który zwykle bardzo mocno decyduje o ewentualnym nawiązaniu współpracy, dlatego kwestia ta powinna zostać w umowie bardzo szczegółowo opisana i omówiona podczas rozmowy z Klientem, tak aby Klient orientował się za co płaci i czego może wymagać za wskazane wynagrodzenie.
Kwestia wynagrodzenia jest ustalana przez każdego prawnika indywidualnie z Klientem, nie ma w tym zakresie żadnych jednoznacznych wskazań. Na wynagrodzenie adwokata najczęściej wpływa rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata.
Jako Klient warto od początku współpracy z adwokatem postawić i zwrócić uwagę na jasność i klarowność warunków współpracy, powyższe pomaga budować zaufanie i dobrą relację pomiędzy adwokatem a jego Klientem. W związku z powyższym warto ustalić czy podana kwota wynagrodzenia obejmuje prowadzenie postępowania tylko przed sądem pierwszej instancji, czy również przed sądem drugiej instancji. Jeśli umówione wynagrodzenie dotyczy jedynie postępowania tylko przed sądem pierwszej instancji to Klient powinien się liczyć z dodatkowymi kosztami w razie wniesienia apelacji. Częstą praktyką choć nie jest to reguła, jest dodatkowe rozliczanie tzw. zastępstwa na rozprawach co może generować dodatkowe, koszty, zwłaszcza gdy sąd właściwy do rozpoznania sprawy jest znacznie oddalony od miejsca prowadzenia działalności przez adwokata. Warto zatem wprost wskazane czy wynagrodzenie prawnika obejmuje również stawiennictwa na rozprawach, a jeśli stawiennictwa mają być dodatkowo płatne, wówczas w umowie powinna zostać wskazana stawka za taką rozprawę. Również częstym zapisem w umowach zawieranych z adwokatami jest możliwość rozliczenia wynagrodzenia w ratach, te również winny być określone dokładnie zarówno co do ich wysokości jak i czasu uiszczenia poszczególnych rat.
Najczęściej stosowane modele wynagrodzenia
- Wynagrodzenie dwuskładnikowe, na które składają się ryczałt za prowadzenie sprawy płacony na początku współpracy oraz tzw. opłata za sukces (success fee) regulowana po wygranej sprawie.
- Wariantowe wynagrodzenie dwuskładnikowe, w którym Klient może wybrać pomiędzy wyższą opłatą początkową i niższą opłatą za sukces lub niższym wynagrodzeniem na początku i wyższą za sukces - success fee.
- Wynagrodzenie jednoskładnikowe– bez procentowej lub kwotowej prowizji od wygranej sprawy- success fee. W tym wariancie wynagrodzenie adwokata jest zwykle wyższe niż w pozostałych modelach choć nie jest to regułą.
SUCCESS FEE – CO TO JEST?
Wynagrodzenie success fee system wynagradzania zależny od wyniku sprawy oznacza, że część wynagrodzenia jest płatna jako wynagrodzenie kwotowe przed podjęciem czynności, pozostała część wynagrodzenia stanowi premię płatną już po zakończeniu sprawy, w zależności od jej wyniku, płatna za sukces.
W literaturze odnośnie tego rodzaju rozliczeń często zwraca się uwagę, że umowa, w której wysokość wynagrodzenia pozostaje w proporcji do uzyskanej dla Klienta kwoty nie jest sprzeczna z właściwością (naturą) stosunku prawnego, a nadto jest dodatkowym czynnikiem motywującym do doprowadzenia sprawy do pozytywnego wyniku.
Mechanizm success fee może mieć także istotne uzasadnienie ekonomiczne dla Klienta, któremu brak wystarczających środków do samodzielnego sfinansowania sprawy, a dzięki płatności z dołu jest w pewien sposób kredytowany przez pełnomocnika, nadto success fee odpowiada na problem oszacowania wymiaru pracy pełnomocnika i spodziewanego kosztu, jeżeli klient nie może w pełni kontrolować ani rzeczowo ocenić pracy pełnomocnika, to uzależnienie wynagrodzenia pełnomocnika od wyniku tej pracy jest uzasadnione i bardziej efektywne niż wynagrodzenie godzinowe.
W przypadku gdy w naszej umowie występuje tzw. opłata za sukces należy zadbać o to aby nie oprócz jej określenia procentowego występował także zapis ile ta kwota może wynosić maksymalnie i określić tą kwotę w złotówkach.
Należy przy zawieraniu umowy z adwokatem na prowadzenie sprawy frankowej w sposób szczególny zwrócić uwagę na sposób liczenia opłaty za sukces. Wspomniana opłata jeśli taka forma rozliczenia jest stosowana w danej kancelarii może być kalkulowana na różne sposoby (najczęściej np. od kwoty, do której zwrotu zostanie zobowiązany bank lub od obniżenia salda kredytu), pobierana przed odzyskaniem jej od kredytodawcy lub po.
Raz jeszcze warto podkreślić, że umowa Klienta z adwokatem powinna być możliwie prosta i przejrzysta od samego początku przede wszystkim dla Klienta, bo przecież to właśnie Klient jest najważniejszy zarówno w postepowaniu sądowym jak i w naszej pracy.
Kancelaria frankowa Wrocław
W razie pytań dotyczących wynagrodzenia za prowadzenie spraw frankowych w kancelarii frankowej Wrocław zadzwoń na podany w zakładce kontakt numer telefonu lub umów spotkanie i zapytaj o wszystkie interesujące Cię szczegóły.
Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
Adwokat Karol Sobkowiak
tel. 515 585 052
ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ