Zachowek jest instytucją prawa spadkowego. Zachowek to uprawnienie, które ma na celu ochronę najbliższych osób dla spadkodawcy. Osobami, które są blisko spokrewnione ze spadkodawcą  są dzieci, wnuki, prawnuki itd., małżonek oraz rodzice wskazane osoby najczęściej nabywają majątek spadkowy i to one są również uprawnione do zachowku. Może się zdarzyć, że spadkodawca w testamencie zapisze swój majątek osobom spoza rodziny lub przekaże część majątku w postaci darowizn dowolnie przez siebie wybranym osobom czy instytucjom, w krajach zachodnich dla przykładu popularnym jest przekazywanie majątków na wypadek śmierci na rzecz uniwersytetów. Prawo do zachowku gwarantuje, że część z majątku spadkodawcy i tak trafi do osób najbliższych z kręgu jego rodziny.

Podsumowując, jeśli chodzi o najczęstsze sytuacje to prawo do zachowku przysługuje, jeśli spadkodawca pominął w testamencie osoby, które w sposób naturalny podlegają prawu dziedziczenia ustawowego lub nie przekazał należnej części rodzinie w darowiźnie. Zachowek zgodnie z prawem przyjmuje się zasadniczo w postaci świadczenia pieniężnego. Jest to część majątku spadkowego, jaka przypadłaby danej osobie, gdyby dziedziczyła ona z ustawy.

KOMU PRZYSŁUGUJE ZACHOWEK?

Wiemy już, czym jest instytucja zachowku, warto również napisać parę słów o tym, komu się on należy.  Zachowek przysługuje w pierwszej kolejności zstępnym osoby zmarłej (czyli jego dzieciom, ale także wnukom i prawnukom), małżonce bądź małżonkowi i – w sytuacji, gdy osoba zmarła nie miała żony bądź męża oraz dzieci – jej rodzicom.

Osoby uprawnione do otrzymania zachowku to:

  • zstępni - to termin określający dzieci, wnuki itd.
  • małżonek/małżonka - zachowek przysługuje tylko małżonkowi, który w chwili śmierci spadkodawcy pozostawał z nim w ważnym związku małżeńskim.
  • rodzice spadkodawcy - zachowek przysługuje rodzicom spadkodawcy tylko w wypadku, gdy ten nie pozostawił po sobie dzieci, nie miał żony bądź męża.

KIEDY NIE NALEŻY SIĘ ZACHOWEK?

Prawo do zachowku nie przysługuje osobom, które to spadkodawca zdecydował się wydziedziczyć w testamencie, także tym ze spadkobierców, którzy decyzją sądu zostali uznani za niegodnych dziedziczenia. Nadto prawo do zachowku nie należy się tym, którzy zrzekli się dziedziczenia bądź odrzucili spadek.

JAK DŁUGO MOŻNA UBIEGAĆ SIĘ O ZACHOWEK?

O zachowek można ubiegać się przez 5 lat od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy, jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu lub przez 5 lat od ogłoszenia testamentu jeśli testament został sporządzony.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z zachowkiem lub problemów przy dopełnianiu formalności warto rozważyć konsultację z doświadczoną kacelarią prawną. Jeśli szukasz adwokata we Wrocławiu to z chęcią Ci pomożemy!

Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu

Adwokat Karol Sobkowiak

tel. 515 585 052

 

 

 

 

 

ADWOKAT WROCŁAW – ADWOKAT LUBIN – ADWOKAT OLEŚNICA – ADWOKAT WOŁÓW – ADWOKAT TRZEBNICA – ADWOKAT OŁAWA – ADWOKAT KOŁO – ADWOKAT ŚRODA ŚLĄSKA – ADWOKAT KALISZ – ADWOKAT OSTRÓW WLKP – ADWOKAT KONIN – ADWOKAT JELENIA GÓRA – ADWOKAT MILICZ 

 

Adres

Kancelaria Adwokacka
Karol Sobkowiak
Ul. Kazimierza Wielkiego 15 lok. 9
50-077 Wrocław

Konto: ING Bank Śląski Oddział
we Wrocławiu
22 1050 1575 1000 0092 8059 2495

Godziny otwarcia

pon-pt: 08:00-18:00